Upravljanje zgradom je odgovorna i zakonski regulisana funkcija koja zahteva stručnost, organizovanost i posvećenost.
Ako želite da postanete profesionalni upravnik zgrade u Srbiji, ovaj vodič će vam pružiti sve potrebne informacije o uslovima, obuci, ispitu i licenciranju.
Navigacija kroz članak
ToggleŠta je potrebno da biste postali profesionalni upravnik zgrade?

Da biste postali profesionalni upravnik zgrade u Srbiji potrebno je ispuniti određene uslove koji se tiču školovanja i polaganja ispita.
Prema Zakonu o stanovanju i održavanju zajednica ti uslovi su:
- Završena najmanje četvorogodišnja srednja škola.
- Položen ispit za profesionalnog upravnika.
- Upis u Registar profesionalnih upravnika koji vodi Privredna komora Srbije (PKS).
Pored toga, kandidati ne smeju biti osuđivani za krivična dela koja ih čine nedostojnim za ovu funkciju. Ukoliko ispunjava sve ove uslove, kandidat može opciono pristupiti i posebnom vidu obuke.
Obuka za profesionalnog upravnika zgrade

Obuka za profesionalnog upravnika nije zakonski obavezna, ali se preporučuje kako bi se kandidati adekvatno pripremili za ispit i buduće dužnosti.
Obuke organizuje Privredna komora Srbije i traju sedam dana, obuhvatajući 50 školskih časova.
Teme obuke uključuju:
- pravni okvir upravljanja zgradama,
- administrativne aspekte,
- finansijske aspekte,
- održavanje,
- bezbednosne procedure i
- komunikacione veštine.
Nakon odslušanih tema i obuke, kandidat se smatra spremnim za izlazak na polaganje ispita.
Ispit za profesionalnog upravnika zgrade

Ispit za profesionalnog upravnika sastoji se iz dva dela – pismenog i usmenog.
Pismeni deo ispita za profesionalnog upravnika obuhvata 40 pitanja iz četiri oblasti:
- pravni okvir,
- upravljanje zgradom,
- održavanje i
- komunikacija.
Za prolaz je potrebno ostvariti najmanje 70% tačnih odgovora.
Usmeni deo se polaže nakon uspešnog pismenog dela i sastoji se od dodatnih pitanja iz istih oblasti.
Ispit se organizuje najmanje dva puta godišnje, a troškovi uključuju naknade za polaganje i eventualno ponavljanje ispita.
Nakon uspešno položenog ispita, kandidati stiču licencu za profesionalnog upravnika, koju izdaje Privredna komora Srbije. Licenca za upravnika zgrade omogućava legalno obavljanje poslova upravljanja zgradom i upis u Registar profesionalnih upravnika.
Dobijanje licence ne znači i da budući profesionalni upravnik ne može da izgubi svoj status, naročito ukoliko ne poštuje volju stanara ili ne izvršava svoje obaveze. Ukoliko do toga dođe, postoji nekoliko mehanizama kako smeniti upravnika zgrade.
Međutim, ako pričamo o upravniku zgrade iz redova stanra, za njega nije potrebna nikakva licenca, već određeni, manje rigorozni uslovi.
Kako postati upravnik zgrade iz redova stanara – šta je potrebno?
Da biste postali upravnik zgrade iz redova stanara, ne morate imati posebnu licencu, ali je poželjno da imate najmanje četvorogodišnje srednje obrazovanje. Dužnosti upravnika zgrade iz redova stanara su uopšteno govoreći iste kao i profesionalnog upravnika – organizovanje održavanja zgrade, vođenje evidencije i sprovođenje odluka skupštine stanara.
Česta pitanja: Kako postati profesionalni upravnik zgrade
Koliko košta polaganje ispita za upravnika zgrade?
Cena se može razlikovati, ali obuhvata naknadu za prijavu, polaganje ispita i eventualno ponavljanje. Tačne informacije daje PKS.
Šta ako ne položim ispit iz prvog puta?
Ukoliko ne položite pismeni ili usmeni deo, možete se ponovo prijaviti i polagati ispit u narednom terminu, uz dodatnu uplatu.
Koje veštine su važne za uspešan rad profesionalnog upravnika?
Organizacione sposobnosti, poznavanje zakonskih propisa, komunikacione veštine, snalaženje u administraciji i osnovno razumevanje finansija.
Dobrodošli u svet upravnika

Kada postanete profesionalni upravnik zgrade, ulazite u ulogu osobe od poverenja koja vodi računa o svakodnevnom funkcionisanju zajedničkog života – o prostoru, ljudima i pravilima koji ih povezuju.
To nije samo posao, već poziv koji zahteva visok stepen odgovornosti, organizovanosti i etike.
Profesionalni upravnici zgrade su ključni za stabilnost i bezbednost stambenih zajednica. Oni su posrednici između zakona i stanara, između problema i rešenja. Zato ova profesija traži ozbiljne, ali i komunikativne, fleksibilne i empatične osobe, spremne da se posvete zajednici koju predstavljaju.
Upravnik zgrade ne gradi samo red, već i poverenje, jer ukoliko se poverenje izgubi, istovremeno počinju pitanja kome prijaviti upravnika zgrade i kako ga zameniti.